Wycieczka do Gliwic

Uczniowie klas IV – VI SP, w dniu 22 marca, wybrali się na wycieczkę do Gliwic. Pierwszym punktem wycieczki było odwiedzenie Kolejkowa. Kolejkowo to miejsce, które przeniosło uczniów do pomniejszonego świata.


Po Kolejkowie poruszają się pociągi oraz samochody. Na makietach można było zobaczyć miniatury autentycznych budowli ze Śląska np. gliwicki dworzec kolejowy wraz
z peronami, gliwicki ratusz oraz kamienice. Było również miasteczko westernowe „Dzikie Gliwice”, w którym można było znaleźć saloon, szeryfa, Indian, braci Wright przy budowie pierwszego na świecie samolotu.

To także jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek „Western River”, pływający po rzece Missisipi. Dzień w Kolejkowie trwa 9 minut, po których następuje noc - zapalają się uliczne latarnie oraz światła w budynkach.


Kolejnym punktem wycieczki była Palmiarnia.


Historia obiektu sięga 1880 roku, kiedy to na terenie ówczesnego parku miejskiego powstały pierwsze szklarnie o charakterze wystawowym. Dynamiczny rozwój obiektu nastąpił w 1924 roku, wtedy zaprezentowano wystawę roślin egzotycznych, w tym kolekcję palm ( trzy z nich można podziwiać w palmiarni do dziś). W 1925 powstał pierwszy basen z roślinami wodnymi, terraria dla dzikich zwierząt i akwaria z kolorowymi rybami. W czasie wojny pawilony palmiarni zostały doszczętnie zniszczone. Ale dzięki wysiłkom pracowników palmiarni i darczyńcom już w 1947 roku kilka pawilonów zostało otwartych dla zwiedzających. W 1985 roku obiekty przeszły gruntowny remont i dzisiaj powierzchnia palmiarni liczy około 2000 m 2 , a najwyższy pawilon mierzy 22 m. Trasa zwiedzania wiedzie przez pięć tematycznych pawilonów: pawilon roślin użytkowych, pawilon tropiku, pawilon historyczny, pawilon sukulentów, pawilon akwarystyczny. W każdym pawilonie uczniowie mogli podziwiać różne gatunki egzotycznych roślin i zwierząt oraz dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o występowaniu, warunkach życia, właściwościach i wykorzystaniu różnych gatunków roślin.

Zobaczyliśmy drzewa cytrusowe, bananowca, drzewo chlebowe, dowiedzieliśmy się jak rośnie wanilia, pieprz, awokado, kawa, czy kakao. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak ogromne akwaria, gdzie można było podziwiać najróżniejsze gatunki kolorowych ryb pochodzących z rzek i jezior z całego świata.
Ostatnim punktem wycieczki była długo wyczekiwana wizyta na krytej pływalni Delfin.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Prudnika.

Było pięknie!

Tekst i foto:

M. Orłowska-Borkowska

J. Babilec-Gingler

 

 

Dokumenty dla nauczycieli

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś109
mod_vvisit_counterWczoraj155
mod_vvisit_counterW tym tygodniu109
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu1628
mod_vvisit_counterW tym miesiącu5617
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu6799
mod_vvisit_counterW sumie223638

Online: 3
Twój adres IP: 54.80.210.251
,
Dziś: Cze 25, 2017