Wycieczka do gospodarstw rolno-hodowlanych

Uczniowie z klas IV-VI SP oraz ZET A wraz z paniami: Małgorzatą Ligenzą
i Dorotą Olszewską byli na wycieczce w gospodarstwach rolnych w Białej i w Prężynie. W gospodarstwie państwa Dudów, w Białej, uczniowie obejrzeli hodowlę bydła mlecznego.

Duże wrażenie na dzieciach zrobiło oglądanie z bliska krów oraz możliwość pogłaskania ich. Gospodarz wyjaśnił nam jak wygląda udój krów, i jak właściwie należy dbać o krowy. Tłumaczył, iż z uzyskanego mleka blisko sto procent produkcji kierowane jest na sprzedaż a z reszty pozostawionego gospodyni przygotowuje własne wyroby - zsiadłe mleko i twaróg.

Cała grupa obdarowana została przez panią domu szklanką świeżego mleka z rannego dojenia. Gospodarstwo rolne jest w pełni wyposażone w park maszynowy, nie korzysta z usług rolniczych, posiada kombajn zbożowy, ciągniki, opryskiwacz i prasę. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość zobaczenia z bliska maszyn rolniczych – traktorów i kombajnów.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy było gospodarstwo pana Adriana Meja z Prężyny. W tym gospodarstwie przekazano nam obszerne informacje na temat hodowli i obrotu trzodą chlewną. Uczniowie z dużą uwagą i zaciekawieniem oglądali zabawne zachowania zwierząt na głębokiej ściółce. Gospodarze podkreślali, że zwierzęta karmione są paszami z własnych upraw. Ciekawostką jest to, iż pozyskiwane mięso ze świń z okolic Prudnika i Białej trafia do Zakładów Mięsnych Sokołów, a mleko do Okręgowej Mleczarni w Prudniku.


Tekst: M. Ligenza i D. Olszewska

 

 

Dokumenty dla nauczycieli

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś109
mod_vvisit_counterWczoraj155
mod_vvisit_counterW tym tygodniu109
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu1628
mod_vvisit_counterW tym miesiącu5617
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu6799
mod_vvisit_counterW sumie223638

Online: 3
Twój adres IP: 54.80.210.251
,
Dziś: Cze 25, 2017