Stoliku nakryj się! Jak jadali nasi przodkowie

W lutym, uczniowie klas gastronomicznych Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Prudniku, pojechali na wycieczkę do Nysy. W Muzeum Powiatowym, przyszli kucharze, uczestniczyli w ciekawej lekcji muzealnej pod hasłem: Stoliku nakryj się! Jak jadali nasi przodkowie. W toku zajęć, uczniowie poznali krótką historią żywienia ludności na przestrzeni wieków, poznali różne przyprawy stosowane w gastronomii oraz sprawdzili swoje umiejętności organoleptyczne, odgadując podane przyprawy za pomocą zmysłu węchu. Zwiedzili również wystawę obrazującą historyczne zmiany, jakim podlegały zastawy stołowe oraz narzędzia kuchenne, których używali nasi przodkowie.
W czasie wycieczki uczniowie zwiedzili także lokal gastronomiczny - restaurację Bieszczadzka.


Na przykładzie tej restauracji, skonfrontowali swą wiedzę teoretyczną na temat układu funkcjonalnego zakładu gastronomicznego. Uczniom udało się także przeprowadzić krótki wywiad z profesjonalnym kucharzem o jego pracy.

 

Miłym akcentem pobytu w tejże restauracji był poczęstunek przygotowany dla naszych uczniów, tj. zupa szczawiowa z jajkiem. Wracając do Prudnika, odwiedziliśmy restaurację McDonald’s, w której kosztowaliśmy różne desery i przekąski. Naszym przyszłym kucharzom, wycieczka ta usystematyzowała nie tylko zdobytą już wiedzę teoretyczną z zakresu gastronomii, ale była także konfrontacją wiedzy teoretycznej
z praktyką.


Wycieczkę dla uczniów zorganizowała p. Agata Proszowska - Narkielon,
a w charakterze opiekuna uczniów, uczestniczyła w niej p. Mariola Wilczek.


Tekst i foto: A. Proszowska - Narkielon

 

 

Dokumenty dla nauczycieli

Statystyki

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś109
mod_vvisit_counterWczoraj155
mod_vvisit_counterW tym tygodniu109
mod_vvisit_counterW ubiegłym tygodniu1628
mod_vvisit_counterW tym miesiącu5617
mod_vvisit_counterW ubiegłym miesiącu6799
mod_vvisit_counterW sumie223638

Online: 4
Twój adres IP: 54.80.210.251
,
Dziś: Cze 25, 2017